Tuesday , March 21 2023

Čínsky vedec tvrdí, že po prvý raz v deječná vylepšil genóm dieťaťa, vedecká comunita je pobúrená – Denník N[ad_1]

Čínsky vedec tvrdí, že po prvý raz v dejinách ľudstva editoval genóm dieťaťa.

Vedci v Spojených štátoch aj v Číne v minulosti editovali genome ľudských embryo, no doteraz to výhradne robili preto, aby ho opravili, keďže deťom hrozili závažné ochorenia (takéto deti sa však nenarodili, embryá zrejme zničili alebo zamrazili).

Tentokrát čínsky vedec a jeho tím nič neopravoval, ale vylepšoval – metódou CRISPR / Cas9 vylepšil dve give or schopnosť odolať v budúcnosti možnej infekcii HIV vírusom.

Čínsky vedec Che Ťien-kchuej Póšobí na univerzite v Šen-čene, no momentáne ho vyšetrujú, či neporušil miestne zákony, keď zákrok vykonal.

Dvojičky Lulu to Nana sa narodili pred niekoľkými týždňami. K umelému oplodneniu (in vitro fertilizer) vylepšeniu genómu detí došlo v skumavke. Podľa čínskeho vedca sú deti zdravé.

Che Ťien-kchuej vraví, že podobný zákrok vykonal na viacerých deťoch, no tie sa ešte nenarodili.

Be careful if you have

V USA po prvý raz editovali ľudské embryo. I know sa na Boha, bio vraví

Práca ešte nebola publikovaná

Vedcove výpovede sa zatiaľ nepodarilo overiť, keďže práca čínskeho vedca a jeho kolegov ešte nebola nikde publikovaná. The editovaní genómu zdravých detí sa začalo hovoriť v pondelok po tom, čo sa zákrokom pochválil na medzinárodnej konferencii o editovaní genóenu v Honkongu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Are you predplatite¨?

[ad_2]
Source link